Wrocławskie wydarzenia w ramach projektu Odkluczanie.

W dniach 9 i 10 kwietnia na zaproszenie Fundacji Jubilo, Instytutu im. Jerzego Grotowskiego oraz Dolnośkiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych Frontis gościliśmy we Wrocławiu, uczestnicząc w wydarzeniach organizowanych w ramach projektu „Odkluczanie”. Reprezentowani byliśmy przez Rafała Skręta  oraz Adama Witkowicza, którzy mieli wielką przyjemność obejrzenia spektaklu Odzwierciedlenie, spektakl zrealizowany przez Fundację Jubilo (09.04.) oraz wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym „Odkluczanie” – pomiędzy teatrem a resocjalizacją, panel (10.04.). Dziękujemy Jubilo i Instytut Grotowskiego za umożliwienie nam wzięcia udziału w tych wydarzeniach. Dziękujemy również, a może przede wszystkim aktorom przedstawienia, za podzielenie się z nami swoimi talentami oraz za szczerość i siłę przekazu. Jesteśmy pod wrażeniem warsztatu aktorskiego uczestników projektu. To, co zostało osiągnięte wspólnie przez te 2 dni najlepiej oddaje jedno słowo - spotkanie. Jest ono bowiem nie tylko warunkiem równego dialogu między ludźmi, ale też samym znaczeniem resocjalizacji, a przede wszystkim - prawdziwą wartością teatru.

 

Nasza obecność w pięknym Wrocławiu była również okazją do krótkiej wizyty studyjnej (na dłuższą nie pozwalał napięty harmonogram), podczas której w towarzystwie i przede wszystkim dzięki wiceprezesowi DSKS Frontis - Grzegorzowi Miśta, odwiedziliśmy pracownię MiserArt - strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia. W zaadaptowanym właśnie na pracownię starym budynku gdzie powstają niepowtarzalne stoły-ogrody, tworzone z odzyskanych, starych drewnianych drzwi, okien i pasji ich twórców, poznaliśmy charyzmatycznego Andrzeja Ptaka, autora koncepcji MiserArt, a więc wychodzenia z bezdomności poprzez sztukę.

Odwiedziliśmy również nową siedzibę Stowarzyszenia Pomocy "Ludzie Ludziom" przy ul. Obornickiej 58a we Wrocławiu (http://ludzieludziom.pl), w której mieści się m.in. Dom Socjalny dla Mężczyzn. Podczas tych odwiedzin była okazja do krótkiej rozmowy z twórcą i założycielem Stowarzyszenia Erazmem Humiennym (również twórcą i koordynatorem Programu prac społecznie użytecznych „PER SALDO" oraz metody dekompresji społecznej). Była to wizyta o tyle szczególna, że stosunkowo niedawno, bo w dniu 6 lutego w pożarze spłonęła już wyremontowana część budynku, a skutki tego zdarzenia są nadal widoczne.

 

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaproszenie.